Design Po Ludzku – Jak zadbać o swoją markę osobistą, gdy nie masz energii na media społecznościowe

media

Z tego artykułu dowiesz się, jakie narzędzia i taktyki możesz wykorzystywać, jeśli jesteś zmęczony mediami społecznościowymi lub po prostu chcesz wspomóc swoją markę osobistą w rozwoju.

Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych. Z mojego punktu widzenia jest to oznaka ważnych przyszłych zmian, które mogą nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat. Nie przewiduję śmierci mediów społecznościowych, ale myślę, że nastąpi powolna zmiana w sposobie ich używania.

U mnie ta zmiana już się zaczęła – usunęłam z telefonu większość aplikacji społecznościowych, wyłączyłam wszystkie powiadomienia, ograniczyłam czas poświęcany na bezmyślne scrollowanie i przestałem obserwować większość kont na Instagramie.

Wiedząc, że nie jestem sama, zdałam sobie sprawę, że muszę wziąć pod uwagę ten nowy trend. Niedawno postanowiłem tworzyć mniej treści w mediach społecznościowych i zastanowić się, co tak naprawdę pomaga mi rozwijać swój biznes. Doszłam również do wniosku, że chcę szanować czas innych i tak bardzo, jak chcę czuć się wolna od ciągłego FOMO (Fear of missing out ), chcę, aby moi odbiorcy czuli to samo.

Problem z ciągłym tworzeniem treści dla mediów społecznościowych związanych jest z tym, że stwarza to duże ryzyko powtarzalności (publikowania tych samych rzeczy co inni ludzie), wypalenia i spędzania długich godzin na poprawianiu szczegółów, które na koniec dnia nie mają znaczenia (!).

Więc jeśli czujesz się podobnie jak ja, poniżej kilka inspiracji w jaki sposób ja buduję swoją markę osobistą poza mediami społecznościowymi

Marka osobista poza mediami społecznościowymi – Długa forma

Uważam, że blogi, podcasty, e-booki lub kanały YouTube mogą przynieść Twojej firmie większe korzyści niż media społecznościowe. Jest to przestrzeń, nad którą masz kontrolę i która może dostarczyć prawdziwej dogłębnej wiedzy, której krótkie posty w social mediach nie są w stanie objąć. Są także przejawem zaangażowania i profesjonalizmu.

Marka osobista poza mediami społecznościowymi – zadbaj o swoich obecnych klientów

Zapewnienie najlepszej obsługi może przyciągnąć nowych klientów i skrócić proces decyzyjny. To taka sytuacja, w której „Twoi przyjaciele są moimi przyjaciółmi”. Kiedy potencjalny klient wie z pierwszej ręki, że jesteś godnym zaufania partnerem biznesowym, szybciej podejmie decyzję, by rozpocząć współpracę lub kupić Twój produkt. Pamiętaj – większość rekomendacji dzieje się poza mediami społecznościowymi.

Czytaj więcej: Jak znaleźć klientów będąc freelancerem

Marka osobista poza mediami społecznościowymi – zadbaj o pierwsze punkty styku

Przywiązuj dużą wagę do pierwszego wrażenia. Każde medium, z którego korzystasz, jest równie ważne – upewnij się więc, że Twoja witryna zawiera najważniejsze informacje, jest intuicyjna; zwracaj uwagę na informacje i ton wypowiedzi w Twoich e-mailach.

Marka osobista poza mediami społecznościowymi – pokaż osobiste podejście

Odrób lekcję domową, zanim skontaktujesz się z potencjalnym klientem. Zawsze lubię znaleźć coś, co mamy wspólnego lub coś, co podoba mi się w ich biznesie. Staram się zawrzeć jedno lub dwa zdania zawsze na początku maila, by przyciągnąć uwagę i pokazać, że do moich klientów podchodzę indywidualnie.

Marka osobista poza mediami społecznościowymi – bezpośredni kontakt z ludźmi

Media społecznościowe to świetne narzędzie do budowania sieci kontaktów, ale podjęcie inicjatywy, zrobienie pierwszego kroku pomaga ci przejść z trybu pasywnego do aktywnego i przestać czekać, aż ktoś zauważy Twój profil na Instagramie. Pamiętaj, że to, w jaki sposób zaczynasz konwersację jest tak samo ważne jak to, co masz w ofercie.

Marka osobista poza mediami społecznościowymi – zbuduj swoją sieć społecznościową (offline)

Nie mam tu na myśli chodzenia na konferencje i spotkania dla freelancerów. Jasne, tego typu wydarzenia są pełne możliwości, ale także ludzi, którzy są w tym samym kręgu co ty i szukają tego samego. Spotkanie z ludźmi z różnych środowisk może otworzyć Twój świat na nowe możliwości. Pozwala lepiej Cię poznać, poczuć mięte i sprzedać się nie tylko z tej profesjonalnej strony, ale przede wszystkim jako osoba, która nadaje na tych samych falach.

Marka osobista poza mediami społecznościowymi – zadbaj o proces

Obojętnie, czy oferujesz usługi, czy sprzedajesz swój produkt, upewnij się, że potencjalny klient posiada wszystkie potrzebne informacje do podjęcia decyzji, a sam proces zakupowy jest klarowny i bezproblemowy. Jeśli prowadzisz swój biznes kreatywny, podobnie jak ja, możesz zauważyć, że pewne procesy są powtarzalne. To Twoja szansa, by stworzyć dopracowane i przyjemne dla klienta doświadczenie, w którym poczuje się doinformowany, zadbany i bezpieczny w Twoich rękach. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązań jest oszczędność czasu, które pozwoli Ci na dodatkowe działania i pracę kreatywną.

Czytaj więcej: Proces: Jak wygląda praca nad projektem logo dla firmy?

No dobra, ale czy to oznacza, że powinieneś zupełnie zrezygnować z social mediów?

To już indywidualny wybór, choć social media mogą przyspieszyć budowanie świadomości Twojej marki osobistej. Ważne byś przemyślał parę kwestii:

  • – Czy faktycznie muszę wykorzystywać wszystkie kanały social media?
  • – Jakie kanały są wykorzystywane przez moich odbiorców
  • – Jaki format treści najbardziej im odpowiada
  • – W jaki sposób mogę osiagnąć maksimum efektów przy minimalnym nakładzie pracy
  • – Czy istnieją jakieś sposoby na przyspieszenie procesu tworzenia treści
  • – Jakie jest moje niezbędne minimum
  • – Czego oczekuję od mojej obecności w social mediach
  • – Jaki format materiałów jest dla mnie najbardziej komfortowy (posty, karuzele, live’y, wideo)

 


Ten, jak i wiele więcej innych ciekawych filmów możecie znaleźć na naszej stronie w dziale Blog -> każdego dnia po godzinie 15:00 nowy materiał.

Zapraszamy również do działu Kalendarium, gdzie znajdziecie informację o zbliżających się konferencjach, szkolenia i prezentacjach z różnych dziedzin IT.

Jeśli szukacie nowych wyzwań zawodowych to w dziale Oferty, na pewno znajdziecie coś dla Ciebie!

Zapraszamy na nasz Facebook oraz LinkedIn.