Kolejny krok w procesie tworzenia inteligentnego miasta w Polsce

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Tychy oraz Orange Polska współpracują przy wdrażaniu rozwiązań wspierających budowę Inteligentnego Miasta (Smart City) (Porozumienie w tej sprawie zawarte zostało 19 czerwca w Tychach).

Efektem współpracy jest pierwszy w Polsce test łączności 5G w terenie poza warunkami laboratoryjnymi. Dzięki wspólnej inicjatywie Orange Polska i Huawei zamontowano w Gliwicach stację bazową i przeprowadzono sprawdzian w gęstej zabudowie miejskiej. Wykorzystując kanał o szerokości 100 MHz udało się przesłać dane z prędkością 1,5 Gb/s, czyli dwukrotnie większą, od tego co obecnie oferuje Orange na nadajnikach wspierających technologię 4G. Podczas testów w terenie na większych odległościach zastosowano antenę Huawei obsługującą technologię “massive MIMO”. Wyniki okazały się co najmniej zadowalające.

Wcześniej w laboratorium osiągnięto nieznacznie wyższy wynik. Na nieco mniejszym dystansie i w odizolowanym od warunków atmosferycznych środowisku było to 1,8 Gb/s. Według sieci Orange uruchomienie pierwszych komercyjnych punktów 5G powinno nastąpić już w 2020 roku.

Czekamy teraz na odpowiedź producentów smartfonów, którzy pierwsze urządzenia obsługujące technologię 5G zapowiadają na przyszły rok.