Mikroelektrody wszczepione bezpośrednio do mózgu pozwolą sterować tabletem za pomocą myśli?

Grupie naukowców która jest zrzeszona pod nazwą BrainGate udało się opracować technologię umożliwiającą funkcjonowanie osobom sparaliżowanym które nie są w stanie ani się ruszać, ale   także nie są w stanie mówić.

System polega na wszczepieniu mikroelektrod bezpośrednio do mózgu pacjenta a dokładniej do części kory mózgowej która jest odpowiedzialna za ruch. Następnie wystarczyło że dana osoba pomyślała o tym ,by poruszyć kursor na ekranie tabletu by sygnał ten został przesłany do wirtualnej myszy. W jaki sposób ?

Mikroelektrody przetwarzają sygnały neuronowe dotyczące chęci poruszania kończyną. W ten sposób sparaliżowana osoba jest w stanie wykonywać podstawowe zadania na tablecie.

Czy będzie możliwe zastąpienie uszkodzonych połączeń nerwowych przez elektronikę tak by sparaliżowana osoba nie sterowała robotem a swoim własnym ciałem ?

Video Warte do obejrzenia

Czy skończą się wysokie zarobki dla programistów ? 6 lutego 2019

Co raz więcej firm decyduje się na podanie widełek płacowych w ogłoszeniach i według statystyk ta informacja przyciąga więcej kandydatów. Podanie informacji o zarobkach powoduje wzrost zainteresowania ogłoszeniem o ok 30 proc. Musimy pamiętać że dla 80 proc specjalistów zarobki są głównym czynnikiem który powoduje wybór pracodawcy i to właśnie branża it będzie tą w […]

Sztuczną inteligencję można studiować za darmo! 3 czerwca 2019

Dobra wiadomość dla programistów którzy znają język angielski i chcą za darmo szlifować swoją wiedzę. Amazon zaoferował darmowe kursy dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych programistów. Wystarczy się zarejestrować na stronie Amazonu by skorzystać z ponad 30 kursów prowadzonych w formie video przez specjalistów wysokiej klasy. To nie koniec dobrych informacji dla tych którzy chcą […]