O czym pamiętać przy budowaniu strategii marki

Strategia marki może brzmieć tajemniczo. Szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, te dwa słowa często nic nie mówią. Myśląc o otwarciu działalności dbamy o biznesplan, stronę internetową i ofertę. Strategia marki często jest pomijana w pierwszych latach prowadzenia działalności.

Jednak może ona pomóc wyklarować cele i nawiązać prawdziwą, mocną więź z odbiorcami. Dziś już nie wystarczy zniżka i reklama w internecie. Dziś liczą się relacje, społeczność i misja.

Czym jest strategia marki

O tym czym jest strategia marki pisałam już wcześniej, ale warto przypomnieć.

Strategia to Twój plan działania, zestaw odpowiednich narzędzi i taktyk, by pomóc Ci osiągnąć obrany cel. Strategia nie jest na dobre zdefiniowanym tworem. Zmienia się w trakcie budowania wizerunku, ale zdecydowanie pomaga w weryfikacji postępów.

Strategia to długoterminowa inwestycja. Nie sprawi, że osiągniesz sukces w ciągu kilku tygodni. Wymaga ona bowiem cierpliwości, konsekwencji działań. Przyda się też bycie dobrym obserwatorem. Czujność opłaci się, by zareagować, gdy okaże się, że nasze założenia były nie do końca trafne. W takich sytuacjach strategia również jest Twoim najlepszym przyjacielem.

Dzięki usystematyzowaniu wszystkich działań, nie musisz na ślepo szukać, co poszło nie tak. Nie spadasz też w tym przypadku na sam dół drabiny, po której przyszło Ci się mozolnie wspinać.

Strategia marki pozwala Ci na wzięcie kroku wstecz do miejsca, w którym zaistniało ognisko zapalne, dokładne przyjrzenie się sprawie i podjęcie odpowiednich decyzji.

Bez strategii prawdopodobnie nie miałbyś jasnego obrazu, gdzie znajdujesz się w realizacji swoich celów, co działa, a co nie.

Może Cię zainteresować: Strategia marki a identyfikacja wizualna

Jakie elementy powinna zawierać strategia marki

Nie ma dwóch takich samych strategii. Nie można jej ściągnąć z internetu, czy pożyczyć od znajomych. Każdy przypadek jest inny i to co może zadziałać u konkurencji nie koniecznie zadziała u Ciebie. Są jednak pewne elementy, które są istotne, by pomóc ci budować mocną i rozpoznawalną markę, z którą trafisz do odpowiednich odbiorców.

Przyjrzyj się sobie

Każdy Ci powie, że Twoja marka nie jest o Tobie. Tak naprawdę markę tworzą Twoi odbiorcy, ale szczególnie dla małych przedsiębiorców, częstym powodem do rozpoczęcia działalności, są pobudki osobiste. Motywacje, które towarzyszą nam w pracy nad własną marką, są bardzo ważne do tego, by stała się ona autentyczna.

Kluczowe pytania, które powinieneś sobie zadać, to: Jaki jest prawdziwy powód do założenia własnej firmy i budowania marki. Jaką masz misję i cel działania.

Czy Twój produkt wymiata

Możesz mieć świetny pomysł na komunikację, identyfikację, slogan i logo, ale bez produktu na najwyższym poziomie, ciężko Ci będzie zdobyć zaufanie klientów.

W dzisiejszych czasach stara szkoła reklamy ‘wciskanej’ (czyli takiej, gdzie sprzedawca chce Ci wcisnąć coś czego nie potrzebujesz, słabej jakości, skasować pieniądze i zapomnieć), już nie przejdzie. Dziś konsumenci komunikują się ze sobą za pomocą mediów społecznościowych. Dzielą się opinią na stronach internetowych. Opchnięcie bubla nie przejdzie.

Zastanów się: Czy produkt, który oferujesz jest najwyższej jakości. Co musisz zrobić, by go dopracować. Jakie ewentualne problemy możesz napotkać. Jakie realne korzyści się z nim wiążą. Dlaczego ktoś powinien się nim zainteresować.

Komu służy Twoja marka

Mimo, że Twoja marka powstała z Twoich własnych oczekiwań i frustracji, by przekuć ją w biznes, który przynosi zyski, musisz mieć na uwadze potrzeby innych.

Znalezienie odpowiednich odbiorców, którzy szukają tego, co masz im do zaoferowania to jedno. Przekucie ich w wiernych ambasadorów marki, to kolejny level. Do tego musisz poznać ich na wylot – czego potrzebują, jakie wartości wyznają, co jest dla nich ważne, w jakiej sytuacji się znajdują.

Pokazanie, że znasz swoich odbiorców i ich rozumiesz, pozwoli Ci na zapisanie się w ich pamięci, nawiązanie głębszej więzi. Dzięki temu zapamiętają Cię i wrócą.

Odpowiedz sobie na te pytania: Kim jest Twój idealny klient. Czego oczekuje od Twojej marki. Co sprawiłoby, że Ci zaufa. Gdzie go znajdziesz.

Obierz cel i rozbij go na drobne

Strategii marki nie ma bez odpowiednio dobranego celu. Ważne by był on do zrealizowania w pewnym zakresie czasowym.

Kiedy wiesz już ile czasu potrzebujesz na zrealizowanie swoich założeń, rozbij plan na części pierwsze. Jakie działania musisz podjąć w ciągu tego czasu? Dobrze sprawdza się tu taktyka od ‘ogółu do szczegółu’.

Jeśli założyłeś, że do końca roku chciałbyś mieć więcej klientów na swoje usługi, po pierwsze pomyśl o konkretnych liczbach – więcej, to znaczy ile? Następnie zastanów się, ile z tego planu realnie jesteś w stanie zrealizować w perspektywie kwartalnej, a co musisz zrobić każdego miesiąca, by iść do przodu. Następnie ustal co musisz zrobić w każdym tygodniu, by twoje cele miesięczne stały się rzeczywistością.

Rozpisywanie wszystkiego z dokładnością do tygodnia jest trudne. Dlatego możesz skupić się początkowo jedynie na nadchodzącym kwartale.

Dzięki takiej taktyce możesz na bieżąco dostosowywać swoje działania.

Odpowiedz sobie na pytania: Ile czasu potrzebujesz na realizacje celu. Jakie kamienie milowe musisz osiągnąć w każdym kwartale, by poruszać się do przodu. Co musisz zrobić każdego miesiąca, by wypełnić plan kwartalny. Jakich narzędzi potrzebujesz.

Jakich narzędzi potrzebujesz, by osiągnąć swój cel

Strategia rozpisana jest mając na uwadze długoterminowy rozwój marki. Jeśli wiesz, co chciałbyś osiągnąć za rok, dwa, pięć, dziesięć lat, rozbiłeś działania na mniejsze etapy, czas na wybranie odpowiednich narzędzi.

Jeśli otwierasz kawiarnie i chciałbyś zwiększyć świadomość marki, dobrze zdefiniuj co będzie świadczyć o tym, że osiągnąłeś sukces. Co będzie dowodem na zwiększenie świadomości Twojej marki na lokalnym rynku? Zwiększenie liczby fanów na Facebooku i ich zaangażowanie w pierwszych tygodniach? Udostępnianie informacji przez followujących? Bezpośrednie zapytania o datę otwarcia? W późniejszym czasie zaś ilość odwiedzających i sprzedanych kaw.

Jednak, by osiągnąć ten cel powinieneś wiedzieć jakich narzędzi użyć. W tym przypadku, inwestycja w odpowiednią skonstruowaną kampanię na Facebooku, publikowanie treści, które zainteresują Twojego idealnego klienta, wzmianka prasowa w lokalnej gazecie? Wszystko zależy od rynku, w którym chcesz zaistnieć.

Rozpisanie poszczególnych etapów wraz z narzędziami, pomoże ci konsekwentnie realizować plan i dobrze się przygotować na czekające Cię wyzwania.

Co robi Twoja konkurencja

Przyjrzyj się uważnie konkurencji. Nie chodzi o to, by ją kopiować i wprowadzić w błąd konsumentów. Poznanie dobrych i złych praktyk oponentów, pozwoli na znalezienie punktów, w których Twoja marka może się wyróżnić.

Ta wiedza w połączeniu z wiedzą na temat grupy odbiorczej pozwoli Ci prawdziwie zrozumieć Twoje mocne i słabe strony, dowiedzieć się jak możesz konkurować na rynku.

Odpowiedz sobie na pytanie: Na jakie potrzeby konsumentów odpowiadają konkurenci. Co w ich działaniach Ci się podoba, a co nie. W jaki sposób się komunikują i jakiego języka używają. Jakie elementy Twojej strategi skłoniłyby odbiorców na zmianę nawyków i skorzystanie z Twoich usług.

Więcej o narzędziach znajdziesz w tym artykule. Dotyczy on budowania marki osobistej, ale wiele porad sprawdzi się również w innych przypadkach.

Nadaj charakter swojej marce

Nie wiem jak ty, ale lubię chodzić do miejsc, gdzie obsługa klienta jest na najwyższym poziomie.

Może już to o mnie wiesz, ale lubię dobrą kawę. A jeszcze bardziej, lubię przesiadywać w różnych kawiarniach. Powiem więcej, jakość kawy schodzi u mnie na dalszy plan, jeśli obsługująca mnie starsza Pani, pamięta że do kawy zamawiam bułkę z serem i szklankę wody. Dzieje się tak, ponieważ jak większość z nas, lubię kontakt z drugim człowiekiem i nawet jeśli trwa on kilka minut, jego jakość może przeważyć na tym, czy stanę się wiernym klientem.

Tak samo działa nasz kontakt z markami. Traktujemy je jak prawdziwe osoby i nawiązujemy z nimi podobne relacje. Czym bardziej ludzka marka, czym bardziej przypomina ludzi, w których gustujemy, tym większa szansa, że ją zapamiętamy i wrócimy.

Archetyp marki pomaga Ci w budowaniu tych relacji. To sposób na to, by tchnąć w nią ducha. 12 archetypów marki bazuje na teorii Junga, który ustalił je na podstawie studiów nad różnymi księgami i podaniami. Zakłada, że jako ludzkość mamy pewne kalki kulturowe, które ułatwiają nam rozpoznanie charakterów ludzkich i budowaniu relacji z nimi.

Więcej na temat archetypów znajdziesz tutaj: Archetypy marki – ludzka twarz brandu

Jak pracuję ze swoimi klientami

Kiedy pracuję nad brandingiem dla moich klientów, pomagam im w budowaniu strategii, która pomoże im spełnić ich cele. W trakcie dwóch miesięcy wspólnej pracy, przyglądamy się misji marki, grupie odbiorczej, konkurencji. Tworzymy roczny plan i rozpisujemy wszystkie narzędzia, które potrzebne są do ich zrealizowania.

Zamów bezpłatną konsultację dotyczącą Twojej marki.

 

małych przedsiębiorców

 

Magda Horanin

Piszę o brandingu i strategii dla małych przedsiębiorców i freelancerów. Podróżuje, projektuje, piję kawę.

Zapraszam również na moje social media: ,


Ten, jak i wiele więcej innych ciekawych artykułów możecie znaleźć na naszej stronie w dziale Blog -> każdego dnia po godzinie 15:00 nowy materiał.

Zapraszamy również do działu Kalendarium, gdzie znajdziecie informację o zbliżających się konferencjach, szkolenia i prezentacjach z różnych dziedzin IT.

Jeśli szukacie nowych wyzwań zawodowych to w dziale Oferty, na pewno znajdziecie coś dla Ciebie!

Zapraszamy na nasz Facebook oraz LinkedIn.