P.J- Java Developer

1.Czym jest dla Ciebie programowanie? 

Programowanie jest dla mnie całym życiem.

Poświęciłem dla niego wiele ale teraz już wiem, że jest to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów jakie można podjąć w tych czasach.

Co prawda programowanie wiąże się z brakiem drugiej połówki ale za to daje więcej frajdy w życiu 😀

 

  1. Jak zaczynałeś swoją drogę w IT?

Kolega w szkole podrzucił mi jakąś książkę o Turbo Pascalu.

Zacząłem ją czytać i bardzo się wkręciłem. Do tego stopnia, że przestałem robić cokolwiek innego. Moje dni zaczęły wyglądać tak, że najpierw siedziałem przymusowe kilka godzin w szkole, po czym wracałem do domu, czytałem książkę i robiłem zadania. Po pewnym czasie przerzuciłem się na C++, a potem na Jave. W każdym z tych języków stworzyłem po kilka projektów. Niestety zaniedbałem przez to życie towarzyskie, dlatego nie twierdzę że było to najlepsze co mogłem zrobić. Niemniej jednak na pewno też nie najgorsze.

 

  1. Jak udało Ci się znaleźć pierwsza prace jako programista?

Po kilku latach nauki nie było to takie trudne. Gdy byłem jeszcze w trakcie studiów natknąłem się na uczelni na pewną ofertę, która od razu wydała mi się bardzo interesująca. Wysłałem CV w którym umieściłem opisy projektów które do tej pory robiłem. Odpowiedz dostałem bardzo szybko. Zaproszono mnie na rozmowę i poproszono o pokazanie najciekawszego projektu jaki zrobiłem. Wtedy bardzo się cieszyłem i zaprezentowałem na rozmowie mój największy projekt, którym był w pełni działający sklep internetowy, z obsługą koszyka zakupów, logowania użytkowników i wieloma innymi funkcjami. Osoba która mnie rekrutowała była pod wrażeniem i nawet nie musiałem czekać na odpowiedz, ponieważ dostałem tę pracę od razu.

 

  1. Co sobie cenisz w tym zawodzie?

Najbardziej cenię niezależność. W sensie lubię mieć wpływ na wybór technologii w projekcie, lubię pracować samodzielnie. Lubię moment gdy oddaje kod który działa i pokazuje go klientowi. To wszystko sprawia, że czuje się bardzo pewnie i utwierdzam się w przekonaniu, że wybrałem najlepsza z możliwych dróg.

 

  1. Jakie wskazówki dałbyś młodym ludziom?

Mimo wszystko na początku trzeba mieć dużo pokory. Trzeba mieć świadomość że nie będziesz od razu idealnym programistą i że będziesz popełniał błędy. To jest naturalne. Dlatego też musisz poświęcić jak najwięcej czasu na naukę i na podążanie za wskazówkami bardziej doświadczonych. Poza tym proponuję zrobić choćby kilka małych projektów, tak by nabyć trochę obycia z kodem. Mogą to być np. proste gry typu Pong, prosta implementacja usług RESTowych, itp. Gdy już opanujesz takie podstawy polecam jak najszybciej pójść do pracy, tak żeby zobaczyć jak to wygląda w prawdziwej firmie, przy prawdziwym systemie.