P.J- Java Developer
1.Czym jest dla Ciebie programowanie?
Programowanie jest dla mnie całym życiem.
Poświęciłem dla niego wiele ale teraz już wiem, że jest to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów jakie można podjąć w tych czasach.
Co prawda programowanie wiąże się z brakiem drugiej połówki ale za to daje więcej frajdy w życiu 😀
- Jak zaczynałeś swoją drogę w IT?
Kolega w szkole podrzucił mi jakąś książkę o Turbo Pascalu.
Zacząłem ją czytać i bardzo się wkręciłem. Do tego stopnia, że przestałem robić cokolwiek innego. Moje dni zaczęły wyglądać tak, że najpierw siedziałem przymusowe kilka godzin w szkole, po czym wracałem do domu, czytałem książkę i robiłem zadania. Po pewnym czasie przerzuciłem się na C++, a potem na Jave. W każdym z tych języków stworzyłem po kilka projektów. Niestety zaniedbałem przez to życie towarzyskie, dlatego nie twierdzę że było to najlepsze co mogłem zrobić. Niemniej jednak na pewno też nie najgorsze.
- Jak udało Ci się znaleźć pierwsza prace jako programista?
Po kilku latach nauki nie było to takie trudne. Gdy byłem jeszcze w trakcie studiów natknąłem się na uczelni na pewną ofertę, która od razu wydała mi się bardzo interesująca. Wysłałem CV w którym umieściłem opisy projektów które do tej pory robiłem. Odpowiedz dostałem bardzo szybko. Zaproszono mnie na rozmowę i poproszono o pokazanie najciekawszego projektu jaki zrobiłem. Wtedy bardzo się cieszyłem i zaprezentowałem na rozmowie mój największy projekt, którym był w pełni działający sklep internetowy, z obsługą koszyka zakupów, logowania użytkowników i wieloma innymi funkcjami. Osoba która mnie rekrutowała była pod wrażeniem i nawet nie musiałem czekać na odpowiedz, ponieważ dostałem tę pracę od razu.
- Co sobie cenisz w tym zawodzie?
Najbardziej cenię niezależność. W sensie lubię mieć wpływ na wybór technologii w projekcie, lubię pracować samodzielnie. Lubię moment gdy oddaje kod który działa i pokazuje go klientowi. To wszystko sprawia, że czuje się bardzo pewnie i utwierdzam się w przekonaniu, że wybrałem najlepsza z możliwych dróg.
- Jakie wskazówki dałbyś młodym ludziom?
Mimo wszystko na początku trzeba mieć dużo pokory. Trzeba mieć świadomość że nie będziesz od razu idealnym programistą i że będziesz popełniał błędy. To jest naturalne. Dlatego też musisz poświęcić jak najwięcej czasu na naukę i na podążanie za wskazówkami bardziej doświadczonych. Poza tym proponuję zrobić choćby kilka małych projektów, tak by nabyć trochę obycia z kodem. Mogą to być np. proste gry typu Pong, prosta implementacja usług RESTowych, itp. Gdy już opanujesz takie podstawy polecam jak najszybciej pójść do pracy, tak żeby zobaczyć jak to wygląda w prawdziwej firmie, przy prawdziwym systemie.