Prawo IT
Paulina Piątek
Morning person. Geek. Lawyer.
Jestem prawniczką zafascynowaną internetem i nowymi technologiami. Prowadzę kancelarię specjalizującą się w prawie IT/digital. Na co dzień pomagam przedstawicielom branży IT prowadzić biznes, wspierając ich od strony prawnej. Mam świadomość, że polskie prawo nie nadąża za postępem technologicznym i dlatego czerpię ogromną satysfakcję ze znajdowania rozwiązań pozwalających branży IT rozwijać się mimo barier. Prywatnie, jestem molem książkowym kochającym wczesne poranki i rzemieślnicze lody.
Ogarniamy prawa autorskie.
Prawa autorskie dotyczą nie tylko obrazów znanych malarzy, ale również programów komputerowych, czyli wszystkiego, co wychodzi spod zwinnych palców programistów. W tym odcinku opowiadam o przenoszeniu praw autorskich, udzielaniu licencji, polach eksploatacji i innych ważnych elementach, które warto mieć w umowie z klientem lub pracodawcą.
Pliki źródłowe - przekazywać klientowi czy nie?
W tym odcinku omawiam trzy praktyczne podejścia do kwestii plików źródłowych w umowach. Jakie są wady i zalety każdego z nich? Czy przekazywanie plików źródłowych jest obowiązkowe w każdym przypadku? Co napisać w umowie, by uniknąć konfliktu w przyszłości? Zapraszam do oglądania.
Etat, a założenie działalności gospodarczej.
Czy można założyć działalność gospodarczą pracując na etacie? W tym odcinku wyjaśniam, jak to rozegrać od strony prawnej, jakie składki ZUS odprowadzać oraz na co zwrócić uwagę w kwestii praw autorskich i ewentualnego zakazu działalności konkurencyjnej.
Wszystko, co musisz wiedzieć o zakazie konkurencji.
Zakaz konkurencji, czyli tzw. „lojalka” pojawia się praktycznie za każdym razem, gdy zawieramy umowę z software housem. Pracodawca zabezpiecza w ten sposób swoje interesy, ale jednocześnie może w znaczny sposób ograniczyć prawa pracownika, a nawet zablokować mu możliwość rozwoju zawodowego w przyszłości. W tym filmie krok po kroku omawiam budowę klauzuli o zakazie konkurencji i wskazuję na co należy zwrócić uwagę, aby nie narazić się na odpowiedzialność i nie zamrozić swojej kariery na wiele lat.
Umowa zlecenia czy umowa o dzieło? | Prawo IT
Dlaczego spisanie dobrej umowy jest ważne dla freelancera? Kiedy wybrać umowę zlecenie, a kiedy umowę o dzieło? 🤔🤓
Radca prawny bez aplikacji? | Radca od kuchni
Czy można zostać radcą prawnym bez trzyletniej aplikacji radcowskiej ❓🤔💙