Time Tracking: niepoprawne zliczanie czasu w pozycjach estimated vs remaining

Tym artykułem zaczynam serię postów otagowanych jako How To. Zamierzam w nich opisywać rozwiązania problemów na jakie natrafiam w swojej codziennej pracy. Niektóre z nich mogą być oczywiste dla bardziej doświadczonych adminów, inne troszkę mniej. Dzisiaj opiszę pytanie jakie ostatnio zadał mi jeden z kolegów programistów a dotyczyło zliczania czasu w Time Tracking. Z pozoru wydawałoby się że Jira liczy coś nie tak jak powinna…

Opis problemu

Kolega podesłał mi link do issue w Jira Software z pytaniem dlaczego czas w Time Tracking jest źle zliczany. Sytuacja wyglądała tak:

 

jira-time-tracking-error

Faktycznie obliczenia jakby nie patrzeć nie były prawidłowe: 8-2 nie równa się 7.

Analiza problemu

Z obszaru Activity zgłoszenia z zakładki History uzyskałem następujące informacje:

Użytkownicy zaangażowani w pracę nad zgłoszeniem:

  • – Developer A
  • – Developer B

Kolejność działań wyglądała następująco:

  1. Developer A utworzył zgłoszenie, ale nie oszacował czasu potrzebnego na jego wykonanie. Pole Original Estimate pozostawił puste.
  2. Ten sam developer zalogował 1h pracy do tego zgłoszenia.
  3. Jakiś czas później Developer B oszacował to zgłoszenie na 8h pracy wpisując tą wartość w pole Original Estimate.
  4. Następnie Developer B zalogował 0,5h pracy nad tym zgłoszeniem.
  5. Jeszcze później ten sam Developer B zarejestrował kolejne 0,5h pracy nad tym zgłoszeniem.

W History wyglądało to następująco (zrzut pochodzi ze środowiska testowego gdzie odtworzyłem sytuację):

Z analizy kolumn Oryginal Value i New Value dla pól Remaining Estimate i Time Spent wynikało, że z jakiegoś powodu Jira ma problem z 1h, która została zalogowana przed oszacowaniem zgłoszenia na 8h. Wartość ta była uwzględniania w Time Spent, ale już nie w Remaining Estimate.

Z początku myślałem, że jest to jakiś błąd. Jednak rozwiązanie okazało się trywialne.

Podczas szacowania zgłoszenia na 8h, Developer B pominął wypełnienie pola Remaining Estimate i zostawił je puste.

Rozwiązanie problemu

Podczas szacowania zgłoszenia na 8h, Developer B powinien wypełniać dwa pola: Original Estimate z wartością na jaką szacuje całkowitą pracę nad zgłoszeniem (8h) oraz pole Remaining Estimate gdzie powinien wpisać wartość uwzględniającą czas zalogowany przed wyceną zgłoszenia. Po prostu musi ręcznie obliczyć pozostały czas. W tym przypadku 7h:

Po wpisaniu wartości w pole Remaining Estimate, każde kolejne logowanie czasu pracy nad zgłoszeniem będzie uwzględniało czas zalogowany przez wyceną zgłoszenia.

Jeśli mamy już istniejące tego typy zgłoszenia to ich korekta jest prosta. W każdym przypadku musimy dokonać ręcznej kalkulacji pozostałego czasu i wpisać go w Remaining Estimate.

Podsumowanie

Błąd książkowy, ale przyznam się szczerze, że sądziłem iż Jira powinna sama przeliczyć cały czas zalogowany do zgłoszenia. Nieważne czy przed jego oszacowaniem czy po. Okazało się, że jest inaczej.

Zapytałem Support Atlassiana o uzasadnienie takiego zachowania. Dostałem odpowiedź:

Jira does not know if the work logged is considered including the „Original Estimate” or not.

 

Osobiście nigdy nie spotkałem się z sytuacją w której wycena zgłoszenia nie uwzględniałaby jakiegoś czasu pracy nad nim. Z drugiej strony jestem w stanie sobie wyobrazić, że w wycenę wliczamy np. tylko i wyłącznie czas pracy developera a np. czasu poświęconego na przygotowanie zgłoszenia (praca Product Ownera) już nie.

Zawsze lepiej mieć większe możliwości operowania na tych danych niż mieć ich mniej.

 


 

Cześć,
mam na imię Seweryn.

Z IT oraz telekomunikacją jestem związany zawodowo od 2003 a jako pasjonat od chwili kiedy bardzo dawno temu dostałem pod choinkę swoje Atari 65XE. Mam je do dzisiaj 😉

Więcej o mnie znajdziesz na moim profilu LinkedIn:
https://www.linkedin.com/in/sewerynszatkowski/

Jakiś czas temu zaproponowano mi administrację aplikacją Jira oraz Confluence. Słyszałem o tym oprogramowaniu, widziałem parę filmów na YT, ale nigdy z nich nie korzystałem, o administrowaniu nie mówiąc. Zgodziłem się jednak i nie żałuję🙂

Dlaczego stworzyłem goJira? Zauważyłem, że spora część blogów jakie traktują o tematyce Jira jest prowadzonych przez firmy wdrażające produkty Atlassiana i/lub piszące pluginy. Siłą rzeczy więc blogi takie promują rozwiązania lub usługi firm, które je prowadzą. Jest to moim zdaniem całkowicie normalne i zrozumiałe.

Brakowało mi jednak jakiegoś niezależnego źródła wiedzy o Jira i pozostałych aplikacjach Atlassiana. Miejsca gdzie można dowiedzieć się o konkurujących ze sobą rozwiązaniach, poczytać o ich testach i niezależnych opiniach. Dowiedzieć się czegoś od ludzi, którzy codziennie administrują tymi aplikacjami.

Więcej o mnie znajdziesz tutaj -> Zapraszam 


Ten, jak i wiele więcej innych ciekawych artykułów możecie znaleźć na naszej stronie w dziale Blog -> każdego dnia po godzinie 15:00 nowy materiał.

Zapraszamy również do działu Kalendarium, gdzie znajdziecie informację o zbliżających się konferencjach, szkolenia i prezentacjach z różnych dziedzin IT.

Jeśli szukacie nowych wyzwań zawodowych to w dziale Oferty, na pewno znajdziecie coś dla Ciebie!

Zapraszamy na nasz Facebook oraz LinkedIn.